Подобно на смартфоните и цифровите фотоапарати, качеството на картината не зависи изцяло от резолюцията (броят точки или пиксели, от които е съставено изображението). Новото поколение "умни" камери (IP, HD-TVI & HDCVI) са оборудвани с редица софтуерни и хардуерни екстри, които допринасят за получаване на кристално чиста картина дори и при лоши условия като сумрак, насрещна светлина и др.
При снимане на видео, светлината, която прониква през обектива на една камера се "отпечатва" върху електронен компонент, наречен сензор, който я преобразува във видеосигнал. Но това не е изображението, което виждате на екрана си - преди да бъде визуализиран, всеки кадър от видеото се обработва от компютърен чип, наречен процесор за изображения (image processor). Неговата работа е да открие и коригира недостатъците на "суровия" образ, така че като краен резултат да получите видео с максимален детайл, балансирани контраст и осветеност и премахнати дефекти (например сняг). За да изпълни целта си, въпросният процесор извършва различи цифрови подобрения, всяко от които коригира определен недостатък. По-ефективните подобрения се предлагат като екстри и оскъпяват камерата, така че целта на тази статия е да изброи най-популярните от тях и да ви помогне да си отговорите на въпроса дали имате нужда от тях.
Подобренията, които ще изброим тук са стандартни и производителите ги използват предимно за рекламни цели. Въпросните даже не могат да бъдат окачествени като екстри, тъй като всяка камера (без значение дали е охранителна, джобна, на смартфон или на лаптоп) е оборудвана с тях. Причината да ги изброим е, че някои търговци все още ги изтъкват като предимства. Ако направим една аналогия със света на автомобилите това е като да ви предлагат автомобил, който има чистачки фарове и радио - преди 20 години това може и да са били екстри, но вече всеки автомобил идва стандартно с такова оборудване. Обратно към света на видеонаблюдението - повечето производители на качествени камери вече изобщо не споменават тези подобрения, а ако попаднете на търговец, който ви ги рекламира, очаквайте да получите стар модел камера с ниско качество. Ето и списък с въпросните стандартни подобрения:
3D DNR шумов филтър в действие ( кликнете за увеличаване ) Първата такава екстра е DNR шумов филтър (Digital Noise Reduction). Особено когато става дума за снимане на слабо осветени сцени или през нощта, картината съдържа т. нар. артефакти, или иначе казано - шум и сняг, подобно на стар телевизор с разместена антена. Наличието на тези артефакти прави трудно разпознаването на детайли като надписи, номера и лица. Ако се загледате в спецификациите на различните камери, ще забележите, че DNR филтърът има две разновидности - 2D и 3D, като втората е подобрена версия на първата. Камера с 2D DNR може да изчиства шума само от движещи се обекти, докато такава с 3D DNR премахва дефектите от картината, дори и когато няма движение. При камера без DNR шумов филтър винаги ще има смущения в картината. По-долу можете да видите няколко модела с 3D DNR от нашия магазин:
DWDR технологията в действие WDR и DWDR (Digital Wide Dynamic Range) или Широк Динамичен Обхват е екстра, която съчетава в себе си вече споменатите BLC и HLC и елиминира недостатъците им. Ако погледнете директно към източник на директна светлина като Слънцето или електрическа крушка (не го правете!), ще бъдете заслепени и няма да виждате нищо освен източника на светлина. Същото нещо се случва и с камерите, когато в обектива им влиза пряка светлина. Камерите, оборудвани с WDR функция правят по две снимки за всеки кадър - всяка с противоположни настройки - след което комбинират двете изображения, така че и осветените и неосветените обекти се виждат еднакво добре. Ако имате по-модерен телефон може да сте забелязали, че камерата му има функция, наречена HDР, която ви позволява да правите хубави снимки дори и срещу слънцето - това е еквивалентът на DWDR при мобилните телефони. По долу можете да видите модели с DWDR от нашия магазин:
Накратко, можете да разберете дали имате нужда от тези екстри като отговорите на следните въпроси?
Понякога е много по-разумно да се избере камера с по-ниска резолюция, но с подходящи подобрения на картината. В ситуациите, описани по-горе дори и най-скъпата камера без тези екстри ще безполезна.
Ако искате да научите повече по темата можете да ни зададете вашите въпроси чрез формата ни за контакти или чрез чат прозореца в дъното на екрана ви.
5G Мобилни Мрежи и 5GHz WiFi: Разлики, Предимства и Приложение в съвременните камери
Захранване на камери
Разликите между цифрово увеличение и оптично увеличение
Как се работи с DVR рекордер?
Как да си избера камера?
Какво можете да постигнете с една камера
Окабеляване на системи за видеонаблюдение
Как да монтираме сами камера за видеонаблюдение
Колко струва да имам видеонаблюдение?
Как да изберете перфектния бебефон?
Как да монтираме хард диск в рекордер?
Куполна, Булет или Комактна - как да изберем правилната форма
Стандарти за видеонаблюдение - Аналогови, HD-TVI, HDCVI и IP
Какво е резолюция и защо е важна?
Всичко което трябва да знаете за обектива на камерите
Водоустойчиви, прахоустойчиви и вандалоустойчиви камери
Кои са качествените марки във видеонаблюдението?
Какво е PTZ (управляеми) камери?
Монтаж на аналогова система за видеонаблюдение