PTZ (Pan Tilt Zoom) камерите са ви позволяват да въртите камерата по хоризонтала (pan) и вертикала (tilt) и да управлявате нивото на приближаване (ZOOM) дистанционно. Важно е да уточним, че има модели които са управляеми по хоризонтала (pan) и вертикала (tilt), но не разполагат с оптично приближаване (ZOOM). Те са значително по-евтини и се обозначават само с PT. Всички подробности по този въпрос може да прочетете в статията: “Разликите между цифрово увеличение и оптично увеличение”
PTZ камерите са по-скъпи от обикновените заради фината механика, която е нужна, за да се въртят в различна посока. С развитието на технологиите те стават все по-достъпни за масовият потребител и вече не се използват само от професионалисти или в случаи в които има жива охрана (при нужда охранителят може да поеме контрол над камерата и да я завърти в желаната от него посока, да приближи дадена зона или конкретен обект).
PTZ камерите могат да ви бъдат от полза ако искате да наблюдавате голяма открита площ (двор, паркинг, пчелин и др.). Можете да настроите PTZ камерата да се върти бавно, така че да снима цялата площ. Повечето съвременни PTZ камери могат да проследяват движещ се обект, като при това проследяване се задейства и автоматично оптичното приближаване (ZOOM) - така разполагате и с близки кадри на зоната с движение.
В статията ни за избор на камери сме се разгледали подробно всички параметри, на които трябва да обърнете внимание при избор на камера. Те важат с пълна сила и за PTZ камерите, но при тях има и още 3 допълнителни параметъра, които трябва да имате предвид.
Първият е ъгъл на завъртане. Повечето модели могат да се въртят на 355 градуса по хоризонтала и 90 по вертикала, като по този начин могат да видят всичко около тях. Ако избирате по-евтин модел обърнете внимание какви ъгли на въртене има и преценете дали ще ви свършат работа.
Вторият важен параметър е броят предварително зададени позиции (presets). Preset се нарича позиция на камерата (завъртане по осите и приближаване), която задавате предварително. След това можете да настроите камерата да "обхожда" тези позиции през определено време, така че да снима важни за вас обекти (например - входна врата, паркинг, заден вход и т.н.). Повечето модели PTZ камери имат достатъчен брой такива позиции (между 5 и 16), но има и такива модели, които не поддържат предварително зададени позиции. Отново препоръчваме да внимавате при избор на по-достъпни камери и да обърнете внимание дали тази екстра е налична.
Последният фактор при избор на PTZ камера е нейният монтаж. Повечето PTZ камери имат форма, подобна на пчелен кошер - т.е. нямат плоска страна, която да прикрепите към стена или таван. За монтаж на такива PTZ камери е нужно да имате допълнителна поставка, която не винаги е включена в комплекта на камерата и може да се наложи да купите допълнително. В последно време популярност набират и по-компактните куполни модели, които се монтират лесно, нямат нужда от допълнителни поставки или са окомплектовани с нужното за прикрепяне към стена.
PTZ камерите се използват в различни приложения, като например за охрана на обществени места като площади и паркове, в търговски центрове, за наблюдение на трафика, на големи събития като концерти или спортни мероприятия, както и в промишлени съоръжения и големи корпоративни комплекси. Заради тяхната способност да заснемат широк обхват от ъгли и да се фокусират върху конкретни детайли, една PTZ камера може да замести няколко не-управляеми камери.
Един от най-популярните примери за използването на PTZ камери е в градския мониторинг. Местните власти могат да инсталират PTZ камери в ключови области на града, за да наблюдават трафика и да реагират бързо на инциденти или задръствания. Тези камери могат да бъдат насочени към място на инцидент за детайлно наблюдение и да помогнат на отговорните служби да разберат по-добре ситуацията преди да пристигнат на място.
В промишлеността, PTZ камерите могат да бъдат използвани за наблюдение на обширни производствени линии и складови площи. Те могат да бъдат настроени да извършват редовни обходи, като по този начин осигуряват цялостен преглед на операциите и помагат на мениджърите да идентифицират потенциални проблеми или забавяния в производството.
Освен в сферата на сигурността и наблюдението, PTZ камерите намират приложение и в областта на развлеченията и организираните събития. При наличието на тълпа от хора, PTZ камерата може да бъде звъртяна и да приближи към определена група или субект, който желаем да наблюдаваме.
В домашни условия, PTZ камерите са приложими предимно за открити пространства. Докато за наблюдението на една стая е достатъчна не-управляема камера, за да обхванете широк двор или паркинг ще ви е нужна PTZ камера.
За да се използват елективно PTZ камерите, е важно да помислите за мястото, където ще бъдат инсталирани. Ако от него могат да се “видят” всички точки, които желаете да наблюдавате - значи това е правилният избор.
Какво е резолюция и защо е важна?
Куполна, Булет или Комактна - как да изберем правилната форма
Как да монтираме хард диск в рекордер?
Как да монтираме сами камера за видеонаблюдение
Всичко което трябва да знаете за обектива на камерите
Окабеляване на системи за видеонаблюдение
Монтаж на аналогова система за видеонаблюдение
Какво са цифровите подобрения на картината?
Как да изберете перфектния бебефон?
Какво можете да постигнете с една камера
Стандарти за видеонаблюдение - Аналогови, HD-TVI, HDCVI и IP
Водоустойчиви, прахоустойчиви и вандалоустойчиви камери
Колко струва да имам видеонаблюдение?
5G Мобилни Мрежи и 5GHz WiFi: Разлики, Предимства и Приложение в съвременните камери
Кои са качествените марки във видеонаблюдението?
Как да си избера камера?
Как се работи с DVR рекордер?
Захранване на камери
Разликите между цифрово увеличение и оптично увеличение