Първото нещо, с което трябва да сте запознати при избора на техника за видеонаблюдение, са различните технологии или стандарти, които се предлагат, както и предимствата и недостатъците им. Важно е да знаете, че не съществува "най-добър" стандарт - всеки от тях има своите предимства и недостатъци - модерните стандарти са скъпи, докато по-старите не могат да осигурят достатъчни високо качество на картината. Въпреки това е възможно да се постигне добър баланс между цена и качество.
Качеството на аналоговите системи е сравнимо с това на старите видеокасети.
Аналоговата технология доминираше пазара на видеонаблюдение от 70те години на 20 век до началото на 21 век. С навлизането на цифровите технологии, тя вече е морално остаряла, но тъй като много от в момента работещите системи за видеонаблюдение са аналогови, повечето производители все още предлагат аналогови камери и рекордери. В днешни дни аналоговото видеонаблюдение е подходящ избор единствено за хора, които са склонни да жертват качество в името на ниска цена. Както ще разбете от остатъка от тази статия, ако изберете аналогово видеонаблюдение ще спестите минимално количество пари, но за сметка на това качеството на картината ще е много по-лошо.
От гледна точка на компоненти, една аналогова система е изградена от една или повече камери, свързани със записващо устройство (DVR - Digital Video Recorder) чрез коаксиален кабел (подобно на старата кабелна телевизия). DVRът записва видеото от камерите на хард диск (в миналото - на касета) и ви позволява да свържете към него монитор, на който да гледате живо излъчване и стари записи.
Имайте предвид, че закупуването на аналогова система за видеонаблюдение е обвързана с голяма доза риск. Много от продавачите на такава техника дават големи обещания относно качеството и, които в последствие се оказват невярни. Качеството винаги струва пари, така че избирайки евтина система от неизвестен производител, рискувате да получите продукт, който няма да ви върши никаква работа.
По-долу можете да придобиете представа за цените на аналоговите камери, записващи устройтва и цели комплекти от ремонирани производители:
Качеството на картината при HD-TVI и HDCVI стандартите е сравнимо с това на модерен компютър, таблет или смартфон.
Около 2010 година производителите на видеонаблюдение бяха изправени пред сериозен проблем - аналоговата технология отдавна не отговаряше на изискванията на потребителите, а цифровата (повече за нея в следващия раздел) все още беше твърде скъпа за повечето клиенти. По тази причина те разработиха няколко стандарта (най-популярните са HD-TVI и HDCVI ), които попадат под общия термин Analog HD и се считат за следващото поколение аналогови технологии. Те запазват предимствата на старата технология (ниска цена и лесен монтаж) и паралелно с това осигуряват достатъчно добри резолюция и качество на картината.
Несъвместимост между стандартите - Трябва да имате предвид, че различните производители разработиха различни стнадарти, които не са съвместими един с друг. За щастие с времето на пазара се наложиха два основни:
По-долу модете да се ориенирате в цените на HD-TVI и HDCVI оборудването (не забравяйте да ги сравните с тези на старото аналогово оборудване):
Цифровите (IP) системи снимат видео, чието качество е сравнимо само с това на най-новите модели телевизори.
Цифровите (IP - Интернет протокол) системи съществуват от началото на 21 век и не са голяма новост, но поради високите им цени се използват предимно при изграждането на скъпи професионални системи. Както подсказва името им, IP системите работят на принципа на Интернет. Всяка IP камера е оборудвана с мини компютър, който цифровизира видеосигнала (прави го като клип в YouTube или Vbox7), както и мрежова карта (LAN карта - като при компютрите и лаптопите или WiFi модул - като при смартфоните и таблетите). Цифровият сигнал се предава по UTP кабел (известен и като интернет кабел) към мрежово устройство – суич или рутер (същото устройство, което ви позволява да ползвате Интернет на няколко устройства вкъщи или в офиса). Към същата мрежа се свързва и записващо устройство, наречено NVR (Network Video Recorder), което ви позволява да гледате живо излъчване и записи от всеки един компютър, смартфон или таблет.
При IP системите няма лимит на резолюцията, така че е възможно да записвате видео в 4K (3840x2160 пиксела). Въпреки това по-високата резолюция се отразява на цената и затова повечето потребители избират по-нормална резоюция като 720p HD или 1080p FullHD. В допълнение IP камерите могат да имат безжичен (WiFi) модул, който елиминира нуждата от окабеляване. Тъй като сигналът е цифров, можете да гледате видео директно през компютър смартфон или таблет, без нужда от NVR. Този сценарии е подходящ само при използване на 1-2 камери, ръй като NVRите са специално предназначени за видеозапис и са нужни при наличието на повече камери.
По-доли можете да се ориентирате за цените на IP оборудването:
Аналоговият стандарт е правилният избор за вас ако:
Трябва да се насочите към HD-TVI / HDCVI система ако търсите:
Изберете IP система ако:
Все още имате въпроси? Изпратете ни запитване чрез формата за контакти или чат прозореца, който можете на откриете в долния край на екрана.
Колко струва да имам видеонаблюдение?
Как да изберете перфектния бебефон?
Всичко което трябва да знаете за обектива на камерите
Монтаж на аналогова система за видеонаблюдение
Какво е резолюция и защо е важна?
Окабеляване на системи за видеонаблюдение
Захранване на камери
Как да монтираме сами камера за видеонаблюдение
Как се работи с DVR рекордер?
Как да си избера камера?
Кои са качествените марки във видеонаблюдението?
Какво са цифровите подобрения на картината?
Какво е PTZ камера?
Водоустойчиви, прахоустойчиви и вандалоустойчиви камери
Как да монтираме хард диск в рекордер?
Куполна, Булет или Комактна - как да изберем правилната форма
Какво можете да постигнете с една камера