Изображенията по-горе показват ясно разликите във външния вид на камерите.
При избора на форма трябва да имаме предвид няколко фактора:
Както вече казахме можем да закупим една и съща техника ( сензор, лещи, инфрачервени диоди ) в различен корпус. Цените на булет камерите и куполните камери с идентични параметри имат минимална разлика. Изключение правят най-скъпите модели, които обикновено се предлагат само в булет вариант, тъй като големите им обективи могат да се поберат само в такъв корпус.
Цените на компактните камери обикновено са по-високи от тези на куполните и булет еквивалентите им заради по-малкият им размер. Също така при тях не са налични определени екстри като варифокален обектив, защото са предвидени за употреба в малки затворени пространства ( офиси, домове ), където подобни екстри не са нужни.
Заради специфичната им форма, куполните камери са по-трудни за забелязване. Дискретният им външен вид ги прави подходящ избор за домашно и офис наблюдение. Все пак никой не желае домът или работното му място да прилича на банков салон. В допълнение, при куполните камери е по-трудно да се разбере на къде е насочена камерата, а това е много поелзно когато имате желание да наблюдавате магазин или офис без да създавате усещане у вашите служители и клиенти, че са под постоянно наблюдение.
Булет камерите са лесно забележими дори и отдалеч и повечето хора ги намират за по-натрапчиви или заплашителни, а това е предимство когато искаме да предотвратим кражба или други престъпления. Не случайно на класическият жълт знак "Внимание, обектът е под постоянно видеонаблюдение" е изобразена точно булет камера. Така че ако желаете да отправите ясно послание, че вашият обект е под наблюдение, то булет камерите са подходящият избор за вас. Все пак трябва да имате предвид, че при булет камерите лесно се вижда в каква посока е насочена камерата, така че опитен крадец може лесно да идентифицира слепите зони във вашата система.
Компактните камери могат да бъдат още по-незабележими, тъй като могат да бъдат поставяни на рафове, маси или на други нетипични места. Все пак трябва да имате предвид, че тези камери са подходящи само за места, с ограничен достъп за външни лица, тъй като те не се прикрепят с видии и могат да бъдат лесно откраднати.
По този фактор куполните камери печелят убедително. Въпреки че и куполните и булет камерите се предлагат с IP66 защита от влага и прах, която е предостатъчна за външен монтаж, само куполните камери могат да бъдат вандалоустойчиви. Такива камери имат изключително здрав метален купол, който издържа на големи натоварвания като удар с камък или бухалка. Друг недостатък на булет камерите е, че могат да бъдат завъртяни в друга посока от недоброжелател, въоръжен само с една по-дълга пръчка.
Компактните камери не се предлагат с никаква защита срещу вандализъм, влага или прах, тъй като са предвидени само за употреба на закрито.
Куполните камери са подходящи за монтаж върху стени, тавани и всякакви други плоски повърхности. Особено подходящо е да се монтират на окачени тавани (AMF), тъй като окабеляването им остава над таванните плоскости и така се получава изчистен вид. Прикрепянето към повърхностите е лесно и става чрез дюбели и видии. Специфично при -куполните камери е, че ако при монтажа не сте насочили камерата в желаната от вас посока може да се наложи да я демонтирате за да я ориентирате правилно. За щастите по-качествените модели позволяват подобни корекции дори и без демонтаж.
Булет камерите също могат да бъдат монтирани на стени и тавани, но за разлика от куполните, стойките им позволяват лесна корекция в посоката на камерата. Все пак е хубаво да се отбележи, че някои от по-евтините модели позволяват завъртане само по една от осите.
При компактните камери не е нужен специален монтаж - те винаги са окомплектовани с поставки, които им позволяват просто да бъдат поставени върху равна повърхност. Това е голямо предимство, тъй като можете да преместите камерата лесно, без да оставяте дупки по стените или таваните. Ако все пак желаете да поставите компактна камера на стена или таван трябва да се поинтересувате дали поставката и позволява това. При повечето качествени модели въпросната поставка има монтажни дупки, чрез които камерата може да бъде монтирана по подобие на булет камера.
Ако все още имате въпроси, свързани с избора на форма за вашата камера, свържете се с нас и ще се радваме да ви помогнем.
Как да монтираме сами камера за видеонаблюдение
Окабеляване на системи за видеонаблюдение
Как да монтираме хард диск в рекордер?
Как да изберете перфектния бебефон?
Монтаж на аналогова система за видеонаблюдение
5G Мобилни Мрежи и 5GHz WiFi: Разлики, Предимства и Приложение в съвременните камери
Кои са качествените марки във видеонаблюдението?
Колко струва да имам видеонаблюдение?
Какво е PTZ (управляеми) камери?
Как да си избера камера?
Стандарти за видеонаблюдение - Аналогови, HD-TVI, HDCVI и IP
Какво можете да постигнете с една камера
Захранване на камери
Как се работи с DVR рекордер?
Какво е резолюция и защо е важна?
Какво са цифровите подобрения на картината?
Разликите между цифрово увеличение и оптично увеличение
Всичко което трябва да знаете за обектива на камерите
Водоустойчиви, прахоустойчиви и вандалоустойчиви камери